współpraca z architektem

BUDYNKI MIESZKALNE JEDNORODZINNE

Jak powstaje projekt indywidualny, jak wygląda współpraca z architektem?

Każdy projekt dzielimy na etapy i przygotowujemy harmonogram prac. Gwarantuje to kontrolę nad całym dosyć skomplikowanym procesem i co najważniejsze, pozwala kontrolować czas i postępy prac.

01

ANALIZA DZIAŁKI – czyli co można zbudować na moim terenie

Architekt i inwestor muszą wiedzieć, co wolno im zaprojektować na danej działce. Każda działka jest inna i wymaga osobnej analizy. Wystarczy, że klient poda numer działki. Świetniej, jak dysponuje innymi dokumentami. Architekt oszacuje czas trwania procedury urzędowej i co najważniejsze sporządzi listę kolejnych dokumentów, które będą niezbędne żeby uzyskać zgodę na inwestycję.

02

ANALIZA POTRZEB KLIENTA– czyli jaki ma być mój wymarzony dom

Zaczyna się od rozmowy, czasami pokazania inspiracji lub antyinspiracji. Ponieważ każdy inwestor jest inny, rozmowy przebiegają różnie. Czasami najważniejsza jest funkcja, czasami określony styl, kontrola kosztów zwykle jest niebagatelna. A czasami punktem wyjścia jest jeszcze coś innego ….. tyle pomysłów, ilu klientów. Ale najważniejsze – architekt musi wyjąć z głowy klienta jego wizję idealnego domu i pomóc przekuć ją w realny mądry, zdrowy i funkcjonalny budynek wpisany w konkretne miejsce na Ziemi. I dlatego musi słuchać.

03

PRZYGOTOWANIE KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNJE – czyli wymyślamy dom

I zaczyna się rysowanie.

Architekt przygotowuje rzuty, przekroje, elewacje. Wpisuje budynek w działkę. Pojawia się trójwymiarowa bryła domu wykona w programie 3D. Klient można obejrzeć budynek z każdej strony, nawet wejść. Na spotkaniach architekta z inwestorami, omawiamy rozwiązania, zmieniamy, testujemy inne. Razem podejmujemy szereg decyzji. Te spotkania i wspólna praca trwa do momentu w którym inwestorzy zaakceptują przedstawioną im koncepcję. Zwykle razem przed podjęciem pracy zakładamy czas, który chcemy na ten najważniejszy etap poświęcić.

04

PRZYGOTOWANIE DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ – czyli tłumaczenie wizji na język techniczny

Na podstawie koncepcji zatwierdzonej przez inwestora powstaje dokumentacja projektowa, która posłuży jako załącznik do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę i z której ten budynek będzie wybudowany.

Architekt oraz tak zwani branżyści przygotowują Projekt Budowlany, który składa się z następujących elementów:

– Projekt Zagospodarowania Terenu

– Projekt Architektoniczno-Budowlany

– Projekt Techniczny

05

DOKUMENTACJA GOTOWA – czyli złożenie wniosku do właściwego urzędu

Projekt budowlany oraz inne niezbędne dokumenty trafiają do właściwego urzędu. Zawsze reprezentuję moich klientów przed urzędem na podstawie upoważnienia. Oszczędza to ich czas i nerwy.

06

URZĄD WYDAJE DECYZJE O POZWOLENIU NA BUDOWĘ – czyli można zacząć budować

Za budowę oczywiście odpowiada kierownik budowy. Architekt jest zobowiązany do nadzoru autorskiego. Zawsze namawiam moich klientów na kontakt podczas budowy. Jeżeli istnieje konieczność przyjechania na budowę, oczywiście przyjeżdżam.